Zadzwoń! 694 483 121
move well. move often

Aktualności

Wczesna specjalizacja a szansa na sportowy sukces

Czy najlepsi sportowcy stają się takimi ponieważ uprawiali wiele dyscyplin? Czy może uprawiali wiele dyscyplin ponieważ byli najlepszymi sportowcami? Trudno o znalezienie jednoznacznej odpowiedzi.
Debata na temat wczesnej specjalizacji w sporcie trwa od lat. Istnieją opinie  skłaniające się do możliwie najwcześniejszego ograniczania spectrum rozwoju i uprawiania jednej dyscypliny. Zdecydowanie więcej argumentów pojawia się jednak po stronie korzyści płynących z wszechstronnego  treningu oraz stopniowej specjalizacji na późniejszych etapach rozwoju kariery. Wśród tych zdań wpisuje się także koncepcja FMS, wierząc w benefity płynące z urozmaiconych doświadczeń sportowych.
Główne aspekty, które warto rozważyć w tym kontekście to :

1)    Urazy przeciążeniowe.

Istnieją badania dowodzące, że wśród młodych sportowców uprawiających zaledwie jedną dyscyplinę istnieje ryzyko wystąpienia urazu większe o 70% stosunku do bardziej wszechstronnych.

W zależności od dyscypliny, ryzyko to może wzrosnąć – m.in. w sportach asymetrycznych oraz rotacyjnych.

Warto jednak pamiętać, że poprzez odpowiednio skonstruowany proces treningowy i manipulowanie objętością rywalizacji  jesteśmy w stanie sprostać specyficznym wymaganiom sportu.

2)    Jakość ruchu.

Kształtowanie umiejętności ruchowych powinno opierać się na wszechstronnej, uniwersalnej podstawie (kompetencji ruchowej). Wówczas proces nauki nowych aspektów technicznych w połączeniu z odpowiednim doświadczeniem i procesami poznawczymi staje się wiele skuteczniejszy.

3)    Umiejętności sportowe.

Oczywistym jest, że najbardziej specyficznym treningiem w odniesieniu do dyscypliny jest samo jej uprawianie. Należy o tym pamiętać i dążyć do równowagi w całym procesie rozwoju kariery sportowej.  
 
Podsumowując, zachęcanie młodych sportowców do próbowania sił w wielu dyscyplinach nie gwarantuje sukcesu. Stwarzamy jednak przez to większy potencjał dla osiągnięcia lepszej jakości ruchu, ograniczenia przeciążeń i zwiększenia zdolności sportowych.

Polecamy artykuł rozwijający to bardzo ważne zagadnienie. 
Does A Multisport Background Improve An Athlete's Opportunity For Success?