Zadzwoń! 694 483 121
move well. move often

Aktualności

Znaczenie prawidłowej funkcji obręczy barkowej


Niezależnie od poziomu sportowego czy rodzaju aktywności ruchowej odpowiednie funkcjonowanie obręczy barkowej warunkuje jakość i komfort działania.

 

Urazy w obrębie obręczy barkowej występują  u ponad 1/3 osób wykonujących trening siłowy. Statystyka ta skłania do zastanowienia się dlaczego tak jest i co możemy zrobić żeby tego uniknąć.

 

Nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim kontuzjom, jednak powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zidentyfikować potencjalne czynniki ryzyka i wyeliminować kompensacje przez nie spowodowane.

 

Doceńmy wagę jakości ruchu zanim ją utracimy!

 

Warto także pamiętać, że nasze ciało funkcjonuje jako cały mechanizm i liczne powiązania w łańcuchu biokinematycznym wpływają na jakość danych segmentów względem siebie. Pomocne w zrozumieniu tego zagadnienia jest podejście wykorzystywane w systemie FMS Joint by Joint Approach. W odniesieniu do problemów w obrębie barku – bardzo często kluczowym segmentem w prewencji jest odpowiednia mobilność odcinka piersiowego kręgosłupa.

 

Jeśli interesuje Was zagłębienie m.in. tej tematyki zapraszamy na szkolenia oraz polecamy Waszej uwadze artykuł Evaluating Shoulder Function To Maximize Durability In Recreational Athletes.